Sınırlı Sorumluluk Şirketi(Limited Şirket LLC)


1992 senesinin Ekim ayında, Birleşik Devletlerin şirketler başkenti olarak bilinen Delaware eyaleti, ABD; “Limited Şirket “ olarak anılan yeni bir kuruluşun biçimlenmesini sağlamak için şirket avukatlarının model bir yasa olarak addettiği bir kanunu yürürlüğe koydular. Alman “GmbH” gibi, kökleri Avrupa’da bulunan bu ticari kuruluş mevcut vergi uygulamaları nedeniyle hızla oldukça popüler hale gelmekte.

Delaware LLC’sini kullanarak pek çok ABD’de “Mukim Olmayan Yabancılar”, ticari kuruluşları için federal ABD vergilerinden sakınabilirler.

Bu bilgiler, Euro Commerce LLC tarafından , Delaware kurumlar yasasından uzman üç adet Delaware avukatı ile işbirliği içerisinden hazırlanmıştır.

Euro Commerce LLC Delaware’de şirketlerin kurulması ve LLC şirketleri,Limited Ortaklıklar ve Ticari Güvenin kurulmasında uzmanlaşmış kurumsal hizmet şirketlerinden biridir. Euro Commerce LLC bu hizmetlerin yanında, banka hesabı açtırırken, denizaşırı danışmanlık ve Delaware’de şirket idare ederken yardım gibi diğer hizmetler sunmaktadır.

NEDEN DELAWARE?

1) MÜKEMMELLİK GELENEĞİ
Delaware uzun süredir, ticari şirketlerin kurulması için en avantajlı eyaletlerden biri olarak görülmektedir.Delaware’in kurumlar ve güven yasaları sözleşme serbestliği ile ilgili olarak benzersiz bir esnekliğe sahiptir. Delaware’de yasama kurulu, adliye ve Delaware Baro Kurumunun Kurumlar Yasası Komitesi arasından güçlü çalışma ilişkileri ve bu yasaların her zaman yenilikçi olmalarını sağlamıştır. Buna ilave olarak ,bu yasaları yorumlayan Delaware mahkemeleri, tüm ulusta ve dünya çapında en sofistike ve saygı gören mahkemelerdendir. Mükemmellik geleneği ticari kuruluşlarını Delaware’de oluşturmak için tüm dünyadan iş adamlarını çekmektedir.Fortune 500 ve NYSE şirketlerinin yarısından fazlası Delaware ‘de bulunmaktadır.

2) BENZERSİZ SÖZLEŞMEL ESNEKLİK
Delaware yasalarının sahip olduğu temel yaklaşım tarafların kuruluşun işletim ve yönetimini idare edecek yazılı sözleşmede (“LLC Sözleşmesi “) kendi iş ilişkilerini tanımlamalarına ve tarafların ortakça anlaşamadığı konular üzerinde yasalar sağlamaktır. Delaware Mevzuatının belirtilen politikası sözleşme özgürlüğü ve LLC sözleşmelerinin uygulanabilirliğini en üst düzeye çıkartmaktır. Delaware Mevzuatının öngördüğü sözleşme esnekliği diğer herhangi bir LLC yasasına benzememektedir. .

3) MALİKLER VE YÖNETİCİLER İÇİN SINIRLI SORUMLULUK
Delaware Mevzuatı , Delaware LLC’nin kendi üyeleri tarafından yönetilmesine izin vermektedir, üyelerin yöneticiler olması da gerekmemektedir Daha da önemlisi ,herhangi bir üye veya yöneticinin,sadece bu kişinin üye olması veye yönetici olarak hareket etmesi nedeniyle , Delaware LLC’nin herhangi bir borcu, sorumluluğu veya yükümlülüğünden kişisel olarak yükümlü olmamasını sağlamaktır.Bu kişisel yükümlülük üzerindeki sınırlama Delaware şirketinin hissedarları ve direktörlerinin sahip olduğu kişisel yükümlülük sınırlamaları ile karşılaştırılmaktadır. .

4) ORTAKLIK VERGİ UYGULAMA OLANAKLARI
Eğer SS-4 başvurunuzda uygun şekilde seçilmiş ise bir Delaware LLC’si federal gelir vergisi amaçları için bir ortaklık olarak ele alınacak ve bu nedenle bir kurum seviyesinde vergiye tabii olmayacaktır. Bu bir Delaware LLC’sinin, yazılı bir sözleşme,üyelerin LLC’deki ekonomik paylarından farklı meblağlarda , gelir ve/veya kesinti tahsisatları sağlanması ve ayrıca üyelere başvurusuz borç için temel sağlanması dahil olmak üzere,limited ortaklıklarla aynı vergi avantajlarını sunacağı anlamına gelmektedir. Delaware LLC’si ayrıca dağıtım alanından daha fazla vergi esnekliği sağlayacaktır ve ayrıca aktif planlaması ve varlık tarnsferleri için değerli bir araç olarak kullanılabilecektir.

LLC HERKES İÇİN DOĞRU SEÇİM OLMAYABİLİR
Esnek, belirlenmiş bir ticari yapı yaratma masraflarını karşılamak istemeyen girişimciler daha standartlaştırılmış bir şirket yapısını göz önünde bulundurmalıdır. Eğer kuruluşunuz için LLC uygun değilse ve Delaware Şirketi kurmak istiyorsanız sizin için hangi şirket tipinin daha uygun olduğu hakkında size yardımcı olmaktan gurur duyarız. Bize telefon ve faksla ulaşabilirsiniz.